NCAA News Archive - 2008

« back to 2008 | Back to NCAA News Archive Index


‘Glad to have him’: Ollison paces McMurry


NCAASports.com - Outdoor Track and Field
May 27, 2008 8:53:18 AM


The NCAA News

Hanneus Ollison told one of his coaches, if his teammates kept it close before handing him the baton in the last event of the Division III Men’s Outdoor Track and Field Championships, he wouldn’t let them down.

Good to his word, Ollison gave his team the margin it needed in the 1,600-meter relay Saturday at Wisconsin-Oshkosh to clinch McMurry’s first national championship in any sport.

McMurry finished third in the event -- one spot better than necessary to pull past Cortland State, which was unable to advance from the event’s preliminary heats. McMurry beat the Red Dragons head to head in one of those preliminaries to set up the comeback victory.

“We made history today,” said McMurry coach Barbara Crousen, who becomes the first woman to coach a men’s team to an NCAA track and field title. “It was the most emotional feeling in the world. As soon as the mile relay was over with, hot tears hit my eyes.

“We had the points figured out, they knew what they had to do, and watching it happen was so amazing.”

Ollison was the key to McMurry’s victory, completing an indoor-outdoor sweep this year in the 400-meter dash and also anchoring a victorious 400-meter relay, in addition to finishing second in the long jump. He contributed directly to 34 of McMurry’s 35 points in the meet.

It was the last six of those points that overcame Cortland State’s four-point lead at the end.

“I knew if our first two legs could get us close, I knew that (John) Mikalik and Hann could do it,” Crousen said. “If we could just get Hann the stick with any type of chance I knew they could do it.”

Ollison, a junior, thought so, too, promising to bring home the victory.

“He’s the kind of athlete that does everything you tell him to,” Crousen said. “So watching him grow and gain that confidence over the three years has been awesome, and the strength he had this year was just fun to watch. I’m glad to have him and even more glad to have him another year.”

McMurry’s victory in the 400-meter relay was the team’s second straight outdoor title in the event. Mikalik and Ollison joined teammates Chris Kelley and Bert Green in the repeat win.

Cortland State Amaan Siddeeq swept the 100- and 200-meter dashes to set up the closest team finish at the championships since Lincoln (Pennsylvania) and North Central (Illinois) tied for the championship in 2000. The Red Dragons finished second in the team standings for the second straight year.

Four of Siddeeq’s teammates scored enough in three other events to give Cortland State a chance to win the meet, which was decided by the lowest score in history as 81 teams scored points. But Cortland State’s inability to qualify for the 1,600-meter final ultimately made the difference.

Siddeeq wasn’t the only double individual titlist at the meet, as Hamilton’s Peter Kosgei wrapped up his outstanding sophomore year with a successful defense of his 3,000-meter steeplechase crown and a win in the 5,000-meter run. Kosgei, who also was a double titlist at the indoor championships in March and finished second at last fall’s cross country championships, now has won five individual titles after two years of competition.

The meet’s only record performance was posted in the discus throw, where Wisconsin-Whitewater’s Dan Hytinen successfully defended his title in the event by beating the three-year-old standard by 4 inches.

Kamar James of Fisk completed an indoor-outdoor sweep of the triple jump in his school’s last appearance in Division III championships competition (it announced plans earlier this year to discontinue its varsity athletics programs), and 2007 decathlon champion Francis Nugent returned to the victory podium this year as long jump champion.

Team results

1. McMurry, 35; 2. Cortland St., 33; 3. Whitworth, 31; 4. Mount Union, 27; 5. (tie) Wartburg and St. Thomas (Minn.), 25; 7. (tie) Wis.-Oshkosh, St. John's (Minn.) and Emory, 23; 10. Monmouth (Ill.), 22; 11. (tie) Wis.-Stevens Point and Hamilton, 20; 13. (tie) Wis.-Platteville, Williams and Chris. Newport, 19; 16. Augustana (Ill.), 18 1/2; 17. (tie) Moravian and Central (Iowa), 18; 19. (tie) Thiel and Oneonta St., 16; 21. Rochester Inst., 14; 22. Tri-State, 13; 23. (tie) Montclair St. and Messiah, 12; 25. (tie) Ill. Wesleyan, Greenville, Dubuque and Bridgewater (Va.), 11; 29. (tie) Wis.-Whitewater, Wis.-La Crosse, Redlands, Ohio Northern, Fisk and Elmhurst, 10; 35. (tie) North Central (Ill.) and Linfield, 9; 37. (tie) Wis.-Superior, Neb. Wesleyan, Loras, Defiance, Concordia (Wis.) and Buena Vista, 8; 43. (tie) Trinity (Tex.) and Lynchburg, 7; 45. (tie) Wheaton (Ill.), Westfield St., Tufts, New York U., Nazareth and Juniata, 6; 51. (tie) Wis.-Eau Claire, Washington-St. Louis, Springfield, Elizabethtown, Calvin, Brockport St., Alma and Allegheny, 5; 59. (tie) Ramapo, Methodist, Lehman, Frostburg St., Earlham and Bates, 4; 65. (tie) Salem St., New Jersey City, Illinois Col. and Haverford, 3; 69. (tie) Wis.-River Falls, Willamette, Rutgers-Camden, Rowan, Claremont-M-S, Carleton, Bethel (Minn.) and Bethany (W.V.), 2; 77. (tie) Hendrix and Anderson (Ind.), 1 1/2; 79. (tie) Wash. & Jeff. and Southern Me., 1; 81. MIT, 1/2. Individual champions>100-meter dash: Amaan Siddeeq, Cortland St., 10.59.

200-meter dash: Amaan Siddeeq, Cortland St., 21.29.

400-meter dash: Hanneus Ollison, McMurry, 46.40.

800-meter run: Emmanuel Bofa, Whitworth, 1:51.01.

1,500-meter run: Andy Hodge, Wartburg, 3:46.89.

3,000-meter steeplechase: Peter Kosgei, Hamilton, 8:55.19.

5,000-meter run: Peter Kosgei, Hamilton, 14:32.57.

10,000-meter run: Tyler Sigl, Wis.-Platteville, 30:34.51.

110-meter high hurdles: Jarod Renford, Greenville, 14.22.

400-meter intermediate hurdles: Russell Dill, Tri-State, 51.30.

400-meter relay: McMurry (Chris Kelley, John Mikalik, Bert Green, Hanneus Ollison), 40.54.

1,600-meter relay: 1. Wis.-Stevens Point (Brad Koback, Nick Ver Duin, Kyle Steiner, Pat Leonard), 3:12.09.

High jump: Cody Stelzer, Whitworth, 2.12 (6-11 1/2).

Pole vault: Jonny Henkins, Monmouth (Ill.), 5.06 (16-7 1/4).

Long jump:Francis Nugent, Redlands, 7.18 (23-6 3/4) (wind aided).

Triple jump: Kamar James, Fisk, 14.93 (48-11 3/4) (wind aided).

Shot put: Dan Gund, Mount Union, 17.44 (57-2 3/4).

Discus throw: Dan Hytinen, Wis.-Whitewater, 59.87 (196-5) [meet record; old record 59.76 (196-1), Dan Austin, Williams, 2005].

Hammer throw: Mark O'Connell, St. Thomas (Minn.), 58.22 (191-0).

Javelin throw: Stephen Burns, Rochester Inst., 63.35 (207-10).

Decathlon: Beresford Brown, Moravian, 7,192.

100-meter dash: 1. Amaan Siddeeq, Cortland St., 10.59; 2. Joe Reed, Oneonta St., 10.66; 3. Orlando Walton, Dubuque, 10.72; 4. Stephen Headley, Springfield, 10.75; 5. Tazz Petty, Methodist, 10.78; 6. Melvin Queen, Bridgewater (Va.), 10.80; 7. Eddie Bynum III, Salem St., 10.83; 8. Bert Green, McMurry, 10.87.

200-meter dash: 1. Amaan Siddeeq, Cortland St., 21.29; 2. Joe Reed, Oneonta St., 21.39; 3. Andrew Arons, Williams, 21.40; 4. Freddy Linton, Emory, 21.49; 5. Matthew Harden, Ill. Wesleyan, 21.50; 6. Charles Washington, Chris. Newport, 21.67; 7. Segun Olopo, Ill. Wesleyan, 21.80; 8. Eddie Bynum III, Salem St., 21.82.

400-meter dash: 1. Hanneus Ollison, McMurry, 46.40; 2. Freddy Linton, Emory, 47.03; 3. Luke Reschke, Monmouth (Ill.), 47.63; 4. Guy Dierikx, Central (Iowa), 47.82; 5. Patrick Roach, Messiah, 47.90; 6. Charles Washington, Chris. Newport, 47.91; 7. Alex Eaton, Thiel, 48.02; 8. Adam Pennington, North Central (Ill.), 48.15.

800-meter run: 1. Emmanuel Bofa, Whitworth, 1:51.01; 2. Matt Kramer, Wis.-Superior, 1:51.29; 3. Nick Stenuf, Nazareth, 1:51.62; 4. Jimmy O'Brien, Ohio Northern, 1:52.09; 5. Brian Leiter, Frostburg St., 1:52.48; 6. Zach Brush, Trinity (Tex.), 1:52.59; 7. Mike Fox, Rutgers-Camden, 1:52.60; 8. Jake Hommer, Wartburg, 1:52.70.

1,500-meter run: 1. Andy Hodge, Wartburg, 3:46.89; 2. Mack Chaffee, Williams, 3:47.43; 3. Brian McConnell, Elmhurst, 3:48.02; 4. Jimmy O'Brien, Ohio Northern, 3:48.45; 5. Michael Hardbarger, Rochester Inst., 3:49.36; 6. Justin Wager, Cortland St., 3:50.74; 7. Niko Viglione, Cortland St., 3:52.33; 8. Travis Wray, Lynchburg, 3:52.37.

3,000-meter steeplechase: 1. Peter Kosgei, Hamilton, 8:55.19; 2. Chris Erichsen, St. John's (Minn.), 9:03.02; 3. Dave Sorensen, Tufts, 9:03.53; 4. Kyle O'Brien, Cortland St., 9:08.86; 5. Mike Ptack, Elmhurst, 9:09.19; 6. Brad Holehan, Augustana (Ill.(), 9:09.22; 7. Jason Phillippi, Wis.-River Falls, 9:11.08; 8. Cameron Klein, Wis.-Platteville, 9:11.13.

5,000-meter run: 1. Peter Kosgei, Hamilton, 14:32.57; 2. Chris Erichsen, St. John's (Minn.), 14:35.34; 3. Tyler Sigl, Wis.-Platteville, 14:37.69; 4. Ryan Place, Allegheny, 14:38.14; 5. Brian Chenoweth, Wartburg, 14:39.01; 6. Brandon Mull, Wheaton (Ill.), 14:40.08; 7. Kevin Balster, Wartburg, 14:41.45; 8. Hany Abdallah, New York U., 14:46.01.

10,000-meter run: 1. Tyler Sigl, Wis.-Platteville, 30:34.51; 2. Kevin Balster, Wartburg, 30:34.53; 3. William Kaul, Wis.-Oshkosh, 30:35.59; 4. Hany Abdallah, New York U., 30:37.26; 5. Jed Christiansen, Calvin, 30:37.95; 6. Brandon Mull, Wheaton (Ill.), 30:38.31; 7. Seth DuBois, Cortland St., 30:43.59; 8. Kelly Fermoyle, St. John's (Minn.), 30:46.51.

110-meter high hurdles: 1. Jarod Renford, Greenville, 14.22; 2. William Brown, Montclair St., 14.28; 3. Dorran Coley, Thiel, 14.39; 4. Shawn Olorundami, Buena Vista, 14.43; 5. Nathaniel Tussey, Moravian, 14.50; 6. Russell Dill, Tri-State, 14.55; 7. Matt Cruse, Bethany (W.V.), 14.56; 8. Edgar Townsend, Greenville, 14.65.

400-meter intermediate hurdles: 1. Russell Dill, Tri-State, 51.30; 2. Ted McMillan, Augustana (Ill.), 51.45; 3. PJ Theisen, St. Thomas (Minn.), 51.92; 4. Ben Zill, Wis.-Oshkosh, 51.94; 5. Nathaniel Tussey, Moravian, 52.01; 6. Alex Greenhouse, Emory, 52.15; 7. Tom Ballinger, Carleton, 52.16; 8. Tanner Coghill, Washington-St. Louis, 52.76.

400-meter relay: 1. McMurry (Chris Kelley, John Mikalik, Bert Green, Hanneus Ollison), 40.54; 2. Neb. Wesleyan, 40.77; 3. Chris. Newport, 40.78; 4. Ill. Wesleyan, 41.09; 5. Ramapo, 41.21; 6. New Jersey City, 41.22; 7. Wis.-Stevens Point, 41.23; 8. Cortland St., 41.71.

1,600-meter relay: 1. Wis.-Stevens Point (Brad Koback, Nick Ver Duin, Kyle Steiner, Pat Leonard), 3:12.09; 2. Central (Iowa), 3:12.75; 3. McMurry, 3:13.30; 4. Williams, 3:13.52; 5. Emory, 3:14.22; 6. North Central (Ill)., 3:14.23; 7. Bethel (Minn.), 3:14.77; 8. Augustana (Ill.), 3:15.00.

High jump: 1. Cody Stelzer, Whitworth, 2.12 (6-11 1/2); 2. Josh Jones, Thiel, 2.12 (6-11 1/2); 3. Ted McMillan, Augustana (Ill.), 2.06 (6-9); 4. Taylor Jackson, Alma, 2.03 (6-8); 5. Joseph Owens, Chris. Newport, 2.03 (6-8); 6. Dillon Binkley, Illinois Col., 2.03 (6-8); 7. (tie) Ryan Fultz, Anderson (Ind.); and Jerry Maldonado, Hendrix, 1.98 (6-6).

Pole vault: 1. Jonny Henkins, Monmouth (Ill.), 5.06 (16-7 1/4); 2. Kyle Calvert, Loras, 4.96 (16-3 1/4); 3. Scott Decker, Lynchburg, 4.96 (16-3 1/4); 4. Michael Bina, North Central (Ill.), 4.96 (16-3 1/4); 5. Alex Tapplin, Wis.-La Crosse, 4.86 (15-11 1/4); 6. Peter Sprecher, Monmouth (Ill.), 4.71 (15-5 1/2); 7. Scott Howard, Wis.-Platteville, 4.71 (15-5 1/2); 8. Steve Sulfridge, Augustana (Ill.), 4.56 (14-11 1/2).

Long jump (w indicates wind aided): 1. Francis Nugent, Redlands, 7.18 (23-6 3/4w); 2. Hanneus Ollison, McMurry, 7.16 (23-6w); 3. Matthew Booth, Juniata, 7.11 (23-4w); 4. Kurtis Brondyke, Central (Iowa), 7.05 (23-1 3/4w); 5. Erik Diley, St. John's (Minn.), 7.00 (22-11 3/4w); 6. Eric Bertelsen, Buena Vista, 6.96 (22-10w); 7. Kyle Hayes, Rowan, 6.91 (22-8w); 8. PJ Theisen, St. Thomas (Minn.), 6.89 (22-7 1/4w).

Triple jump (w indicates wind aided): 1. Kamar James, Fisk, 14.93 (48-11 3/4w); 2. Nick Kipe, Messiah, 14.88 (48-10w); 3. James Simms, Wis.-Oshkosh, 14.81 (48-7 1/4w); 4. Anthony Jenkins, Dubuque, 14.64 (48-0 1/2w); 5. Pete Charles, Lehman, 14.63 (48-0w); 6. Isaac Bell, Chris. Newport, 14.49 (47-6 1/2w); 7. Eric Buss, St. John's (Minn.), 14.49 (47-6 1/2w); 8. Chaz Thomas, Haverford, 14.46 (47-5 1/4).

Shot put: 1. Dan Gund, Mount Union, 17.44 (57-2 3/4); 2. Nathan Turner, Bridgewater (Va.), 16.62 (54-6 1/2); 3. Judd Lutz, Mount Union, 16.52 (54-2 1/2); 4. Jeff Kintner, Whitworth, 16.43 (53-11); 5. Eugene Asimou, Montclair St., 16.38 (53-9); 6. Josh Dupuis, Brockport St., 16.24 (53-3 1/2); 7. Joseph Awantang, Haverford, 16.20 (53-1 3/4); 8. Matt Dawson, Mount Union, 16.13 (52-11).

Discus throw: 1. Dan Hytinen, Wis.-Whitewater, 59.87 (196-5) [meet record; old record 59.76 (196-1), Dan Austin, Williams, 2005]; 2. Derek Marks, St. Thomas (Minn.), 52.48 (172-2); 3. Bobby Riley, Wis.-La Crosse, 51.13 (167-9); 4. Judd Lutz, Mount Union, 51.13 (167-9); 5. Chris Shaw, Earlham, 50.22 (164-9); 6. Jamie Simpson, Mount Union, 49.79 (163-4); 7. Patrick Nicholson, Mount Union, 49.65 (162-10); 8. Doug Melton, Wash. & Jeff., 49.59 (162-8).

Hammer throw: 1. Mark O'Connell, St. Thomas (Minn.), 58.22 (191-0); 2. Trevor Matuszak, Defiance, 57.68 (189-3); 3. Phil Prusinski, Wis.-Oshkosh, 55.49 (182-0); 4. Al Oleson, Wis.-Eau Claire, 55.39 (181-8); 5. Rich McNeil, Bates, 55.09 (180-9); 6. Zach Wilson, Monmouth (Ill.), 54.81 (179-10); 7. Dom Gonzalez, Brockport St., 54.22 (177-11); 8. Ryan Jensen, Calvin, 53.97 (177-0).

Javelin throw: 1. Stephen Burns, Rochester Inst., 63.35 (207-10); 2. Brock Solveson, Concordia (Wis.), 63.35 (207-10); 3. Drew Soltysiak, Westfield St., 63.06 (206-11); 4. Kory Kemp, Whitworth, 62.82 (206-1); 5. Chris Baer, Trinity (Tex.), 62.55 (205-2); 6. Jake Wheeler, Emory, 61.08 (200-5); 7. Grant Piros, Willamette, 59.08 (193-10); 8. Alexander Hymel, Whitworth, 58.85 (193-1).

Decathlon: 1. Beresford Brown, Moravian, 7,192 points; 2. Kyle Steiner, Wis.-Stevens Point, 7,126; 3. Josh Lovell, Linfield, 6,675; 4. Kevin Clark, Elizabethtown, 6,608; 5. Ben Harmon, Washington-St. Louis, 6,475; 6. Jeremy Lovell, Linfield, 6,459; 7. Ryan Pittman, Claremont-M-S, 6,266; 8. James Spaulding, Southern Me., 6,264.


© 2010 The National Collegiate Athletic Association
Terms and Conditions | Privacy Policy